język polskijęzyk angielskijęzyk niemiecki
   
   

 

O gminie

Województwo Pomorskie - Pobrzeże Kaszubskie

Gmina Choczewo położona jest na terenie Pobrzeża Kaszubskiego - w północnej części Województwa Pomorskiego, w Powiecie Wejherowskim.

Zajmuje obszar prawie 19 000 ha, w jej skład wchodzi 31 wsi, w tym 14 sołeckich. Liczba mieszkańców w gminie wynosi ok. 6 tys. osób. Siedzibą władz gminnych jest miejscowość Choczewo.

Gmina Choczewo jest jedyną gminą w Powiecie Wejherowskim z bezpośrednim dostępem do morza /17 km linii brzegowej/. Do przebywania i wypoczywania właśnie na tym terenie zachęca nieskażone morskie powietrze, z dużą zawartością jodu, czyste plaże w Lubiatowie, Sasinie-Stilo i Słajszewie, a także usytuowane malowniczo wśród lasów i zasobne w ryby /liny, szczupaki, węgorze/ jeziora: Choczewskie i Kopalińskie. Zarówno nad morzem, jak i nad jeziorami znajdują się urocze kąpieliska i dobrze wyposażone pola namiotowe wraz z zapleczem gastronomicznym. Kolejnym atutem są lasy - czyste i bogate w runo leśne oraz grzyby. Przy drodze z Sasina do Stilo znajduje się, ustanowiony w 1961 roku, rezerwat przyrody "Choczewskie Cisy". Przedmiotem ochrony jest tu naturalne stanowisko odnawiającego się cisa w wielogatunkowym lesie mieszanym.

Na wysokiej, zalesionej wydmie, 1000 m od linii brzegowej, usytuowana jest jedna z najpiękniejszych na Kaszubach latarni morskich - Stilo. Obiekt udostępniany jest zwiedzającym corocznie, od początku czerwca do końca sierpnia, w godzinach od 10.00 do 18.00.

Wokół latarni rozpościerają się tereny wydmowe, zalesione na obszarze przeszło 300 ha kosodrzewiną, sprowadzoną na teren Gminy Choczewo pod koniec XIX wieku.


Niezaprzeczalne walory turystyczne gminy, jej położenie oraz nieskażone środowisko stały się podstawą do powstania na bazie dotychczasowych gospodarstw rolnych - gospodarstw agroturystycznych, oferujących nie tylko wypoczynek na łonie natury, ale również wyżywienie oparte na własnych produktach. Wśród zamieszkujących tu osób można spotkać wielu pasjonatów - twórców ludowych i profesjonalnych. Gospodarstwa agroturystyczne znajdują się w Sasinie, Słajszewie, Ciekocinie, Choczewie, Kierzkowie, Kopalinie, Lubiatowie, Gościęcinie.
Oferta agroturystyczna obejmuje też "wczasy w siodle".

Gmina Choczewo ma również ciekawą i bogatą, sięgającą czasów średniowiecza historię, nierozerwalnie związaną z losami Pomorza Gdańskiego i Ziemi Lęborskiej. Charakterystycznym jest to, że właśnie tutaj znajduje się największa ilość zabytkowych dworów i pałaców wraz z zachowanymi kompleksami parkowymi, w których gospodarzami były znane pomorskie rody: Dzięcielskich, Wejherów, Jackowskich, Łętowskich, Krokowskich, Przebendowskich. Niektóre z obiektów, przywrócone do dawnej świetności, otworzyły swoje podwoje dla gości i funkcjonują jako ośrodki wypoczynkowe. Są to: pałac w Starbieninie, gdzie obecnie mieści się filia Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, pałac w Zwartowie, gdzie znajduje się Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy "Relaks" oraz w Sasinie, w którym mieści się prywatny ośrodek o nazwie: "Pałac Sasino".

Natomiast w odbudowywanym dworze w Przebendowie ma swą siedzibę Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

W Osiekach, Ciekocinie i Zwartowie znajdują się zabytkowe kościoły.
Teren gminy sprzyja różnym formom aktywnego wypoczynku: jazda konna, grzybobranie, wędkowanie, myślistwo, turystyka rowerowa i piesza.
Do przebywania, wypoczywania i zwiedzania Gminy Choczewo zapraszamy nie tylko latem, gdyż panujący tu klimat oraz proponowana oferta sprzyja turystom przez cały rok.

 
 
 
© 2005, Gmina Choczewo. All Rights Reserved.
Wykonanie i obsługa:
Creesoft