Zadzwoń (58) 572 39 13
Godziny otwarcia Pon: 7:30 - 17:00
Wt - Czw : 7:30 - 15:30
Pt : 7:30 - 14:00

O gminie

Województwo Pomorskie – Pobrzeże Kaszubskie

Gmina Choczewo położona jest na terenie Pobrzeża Kaszubskiego – w północnej części Województwa Pomorskiego, w Powiecie Wejherowskim.

latarniaZajmuje obszar prawie 19 000 ha, w jej skład wchodzi 31 wsi, w tym 14 sołeckich. Liczba mieszkańców w gminie wynosi ok. 6 tys. osób. Siedzibą władz gminnych jest miejscowość Choczewo.

Gmina Choczewo jest jedyną gminą w Powiecie Wejherowskim z bezpośrednim dostępem do morza /17 km linii brzegowej/. Do przebywania i wypoczywania właśnie na tym terenie zachęca nieskażone morskie powietrze, z dużą zawartością jodu, czyste plaże w Lubiatowie, Sasinie-Stilo i Słajszewie, a także usytuowane malowniczo wśród lasów i zasobne w ryby /liny, szczupaki, węgorze/ jeziora: Choczewskie i Kopalińskie. Zarówno nad morzem, jak i nad jeziorami znajdują się urocze kąpieliska i dobrze wyposażone pola namiotowe wraz z zapleczem gastronomicznym. Kolejnym atutem są lasy – czyste i bogate w runo leśne oraz grzyby. Przy drodze z Sasina do Stilo znajduje się, ustanowiony w 1961 roku, rezerwat przyrody “Choczewskie Cisy”. Przedmiotem ochrony jest tu naturalne stanowisko odnawiającego się cisa w wielogatunkowym lesie mieszanym.

morzeNa wysokiej, zalesionej wydmie, 1000 m od linii brzegowej, usytuowana jest jedna z najpiękniejszych na Kaszubach latarni morskich – Stilo. Obiekt udostępniany jest zwiedzającym corocznie, od początku czerwca do końca sierpnia, w godzinach od 10.00 do 18.00.

Wokół latarni rozpościerają się tereny wydmowe, zalesione na obszarze przeszło 300 ha kosodrzewiną, sprowadzoną na teren Gminy Choczewo pod koniec XIX wieku.

o gminieNiezaprzeczalne walory turystyczne gminy, jej położenie oraz nieskażone środowisko stały się podstawą do powstania na bazie dotychczasowych gospodarstw rolnych – gospodarstw agroturystycznych, oferujących nie tylko wypoczynek na łonie natury, ale również wyżywienie oparte na własnych produktach. Wśród zamieszkujących tu osób można spotkać wielu pasjonatów – twórców ludowych i profesjonalnych. Gospodarstwa agroturystyczne znajdują się w Sasinie, Słajszewie, Ciekocinie, Choczewie, Kierzkowie, Kopalinie, Lubiatowie, Gościęcinie. Oferta agroturystyczna obejmuje też “wczasy w siodle”.

parafia józefGmina Choczewo ma również ciekawą i bogatą, sięgającą czasów średniowiecza historię, nierozerwalnie związaną z losami Pomorza Gdańskiego i Ziemi Lęborskiej. Charakterystycznym jest to, że właśnie tutaj znajduje się największa ilość zabytkowych dworów i pałaców wraz z zachowanymi kompleksami parkowymi, w których gospodarzami były znane pomorskie rody: Dzięcielskich, Wejherów, Jackowskich, Łętowskich, Krokowskich, Przebendowskich. Niektóre z obiektów, przywrócone do dawnej świetności, otworzyły swoje podwoje dla gości i funkcjonują jako ośrodki wypoczynkowe. Są to: pałac w Starbieninie, gdzie obecnie mieści się filia Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, pałac w Zwartowie, gdzie znajduje się Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy “Relaks” oraz w Sasinie, w którym mieści się prywatny ośrodek o nazwie: “Pałac Sasino”.

Natomiast w odbudowywanym dworze w Przebendowie ma swą siedzibę Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.

W Osiekach, Ciekocinie i Zwartowie znajdują się zabytkowe kościoły.
Teren gminy sprzyja różnym formom aktywnego wypoczynku: jazda konna, grzybobranie, wędkowanie, myślistwo, turystyka rowerowa i piesza. Do przebywania, wypoczywania i zwiedzania Gminy Choczewo zapraszamy nie tylko latem, gdyż panujący tu klimat oraz proponowana oferta sprzyja turystom przez cały rok.